Tarih Sohbeti

Tarih Sohbeti

Sohbet web sitesi bu gün Tarih Sohbeti ile sizlerle. Ayda bir kere şanlı ecdadımız hakkında Tarih Sohbeti yayınlayacağız.

Bu gün ki Tarih Sohbeti ‘nin konusu Kahraman Kadınlarımız’dan olan  Nezehat Onbaşı olacaktır.

Nezehat Onbaşı Tarih Sohbeti ‘nde.

Annesinin vefatından sonra babası Albay Hafız Halit Bey’den başka kimsesi kalmayan Nezahat cephelerle 8 yaşında tanışmıştır. Yıllarca babası ile birlikte cepheden cepheye giden Nezahat Gediz Cephesi’nde rütbesini almıştır. Babası Halit Bey’in kumandasındaki  Yetmişinci Alay zor anlar yaşamaktadır. Düşman şiddetini gittikçe artırmış etrafta şehitler bir bir yerlere düşmektedir. Türk askeri bütün olumsuzluklara rağmen direnmeye devam ederken kaçmayı düşünenler olmuştur.

600 kişilik bir alay kendi aralarında anlaşıp kaçmaya karar verir. Asker kızı olan Nezahat durumu öğrenir ve 600 kişilik alayın önüne kendisini atar. “Bre korkaklar! Ben babamın yanında ölmeye gidiyorum siz nereye gidiyorsunuz ?” diye haykırır. Bu haykırış 600 kişilik alayı yolundan geri çevirir ve savaşmaya koşarlar.  Haykırışı ile savaşın seyrini değiştirir. Türk askeri yeniden doğar ve düşman birliklerini bozguna uğratır.

Nezahat Hanım gösterdiği bu kahramanlıktan dolayı Osmanlı Devleti tarafından Onbaşı rütbesi alır. Nezahat Onbaşı yaptığı bu cesaretli duruş ile savaşın seyrini değiştirir. mağlup olmak üzere olan Türk askeri, birden şaha kalkar ve düşman askerleri Gediz’de  bozguna uğratır.

Bu gün Ücretsiz Sohbet Siteleri’nde Kadın Kahramanlarımızdan olan Nezahat Onbaşı’yı anlatmaya çalıştık. Nezahat Onbaşı gibi nice adı unutulmuş kadın kahramanlarımız vardır.  Bunların hepsini Tarih Sitesi ‘nde yayımlayacağız.

2019 yılında kurulan chat sitemiz sizlere geçmişimizde atalarımızın yaptığı fedakar kahramanlıkları da anlatacağız. Kadın erkek demeden bu toprakları bizlere armağan etmek için çalışan, savaşan ve bu uğurda şehit düşen ecdadımıza Allah’tan rahmet diliyoruz . Bizlerde bu vatan için, millet için, ümmet için ve Allah için yaşamalı savaşmalı ve ölmeliyiz.

Web site makalelerimiz de edebiyat, şiir ve şarkı sözleri gibi alanlarda olacaktır. Nice sanatçı ve bestekarları da sizler için tanıtacağız. Chat sitemizi ziyaret ederek bizlerle ecdadımız hakkında konuşabilir ve bizleri bilmediğimiz konularda bilgilendirebilirsiniz.

Evde kalarak sağlıklı kalıyoruz ve muhabbet adreslerinde buluşuyoruz.

Musty Azad 2383
1 Yorumlar
Cevap bırakın