Sesimi Duyan Var Mı?

Sesimi Duyan Var Mı?

“Sesimi duyan var mı?” , “Orada biri var mı?”

Biz bu filmi daha önce de izledik. Hem de defalarca. Aynı felaket, aynı senaryo, aynı acı… Daha çeyrek asır bile geçmeden yaşananlar, maalesef hiçbir acı tecrübeden ders çıkarmadığımızı gösteriyor. Ne yazık ki hatalarımızı, ihmalkarlığımızı ve kusurlarımızı hep bir şeyler üzerine yıkıyoruz. Bu bazen öyle boyutlara geliyor ki, bunu dine veya kadere yükleyecek kadar haddimizi fazlasıyla aşıyoruz. Oysa…

Yıllardan beri bilim insanlarımızdan duyduğumuz bir söz var. ” Türkiye bir deprem ülkesidir. Her an her yerde büyük ve şiddetli bir deprem meydana gelebilir. Depremle yaşamayı öğrenmemiz lazım.”

Oysa dünyadaki deprem ülkelerine bakıp bilime gerekli önemi versek bu felaketler, tıpkı o gelişmiş ülkelerdeki gibi sadece bir doğa olayı olarak kalacak. Depremin değil hatta fay hattının da değil, binanın öldürdüğü gerçeğini ah keşke bir farkına varsak! Aslında ülkemiz, bu konuda yetişmiş ve kendini geliştirmiş bilim insanlarıyla dolu. Dediklerine kulak versek, söylediklerini yerine getirsek; birazcık merhamet ve vicdanla bu iş çözülecek.

Günlerdir deprem bölgesinde yaşanan elim ve vahim durum, kaos maalesef on binlerce insana mezar oldu. Acı olan, deprem kuşağında olan ülkemizin doğru düzgün bir planı olmamasıydı. Birçok noktadan bölgeye geç kalındığı için milyonlarca insan bundan etkilendi. Kimi ailesini, kimi evini, kimi hayatını, kimi de hepsini… Kaybetti.

Hani söylenecek, yazılacak o kadar çok şey var ki; inanın söylemeye dilim varmıyor, elim yazmaya gitmiyor. Sadece lafta kalacağını düşünüyor insan.

Depremde hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet , yaralılara acil şifalar diliyorum. Bir daha böyle acıların yaşanmaması dileğiyle demek istiyorum; ama bu kafayla daha çok acı yaşarız biz.

Musty Azad 89750
3 Yorumlar
Reşha

Günlerdir gönüllerimizdeki yası anlatmak elbette mümkün değil...

Su

Arama kurtarma ekiplerin de söylediği gibi sesimi duyan var mı? Cümlesini duyduğumuz da hep korkunç deprem aklımıza gelecek ama ne yazık ki, yaşadığımız bunca deprem felaketlerini ders almadığımız sürece hep yaşarız bu ihmal karlığımız olduğu müddetçe, çok insanımız kaybettik(Bunlar göz ardı edilmesin artık yeter)Rabbim geri de kalanlara sabır versin, Hayatlarını kaybedenlere de Allahtan rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah..

Asrevya

Bu nasıl acı, bu nasıl kederdir . Kısa bildiğimiz Şubat ayı artık hatırımıza bitmeyen , soğuk, karanlık, sessiz çığlıkların,tekbirlerin semayı inlettiği en uzun ay olarak kazındı. Şunuda biliyoruz ki; Allah CC kuluna zulmetmez, bu bir imtihandır. İnsanların canına üç kuruş fazla kazanmak için kast edenler mutlaka hakettiği cezayı bulurlar. En kısa zamanda yaraların sarılması dua ile. Kaleminize , yüreğinize sağlık

Cevap bırakın