Sanal İçinde Kaybolanlar

Sanal İçinde Kaybolanlar

İnternet… Çağımızın en önemli icatlarından biri. Zamanla yarıştığımız bu devirde, bize birçok açıdan avantajlar ve kolaylıklar sağlayan büyük bir nimet. “Bir tık ile” yerimizden bile kıpırdamadan gerçekleştirebileceğimiz işler o kadar fazla ki…

Sanallaşan dünyada internet üzerinden yapamadığımız neredeyse hiçbir şey kalmadı. Bankacılık işlemleri, güvenli alışveriş, görüntülü görüşme…

Bu mevzuya bir de madalyonun öbür yüzünden bakmak lazım. Her artının bir eksisi var çünkü.

Küreselleşmenin yeni getirisi sanal dünya olurken bizdeki etkisi sanallaşan hayatlarımız oldu. Bu da maalesef ki insanlıktan birçok şeyi götürmesine neden oldu.

En basiti insanlığın iki problemi daha belirginleşmeye başladı. Obezite ve robotlaşma.

Yerimizden kıpırdamaya üşeniyoruz, bu net. Hareket alanımızı yitirmemiz konfor alanımızdan çıkamamamızda da en büyük etken. Yemek yapmak gereksiz yere vakit kaybı galiba. Eskiden yemek yemeye dışarı giderken artık onu bile kapımıza kadar getiriyorlar. Bir de yemek sitelerinin dağıttığı yemek kuponları varsa, değmeyin keyfinize! Ne koşullarda yapıldığını bilmediğiniz, sağlıksız yemekleri yerseniz obez de olursunuz, çeşitli sağlık problemleri de yaşarsınız.

“İnsanlar konuşa konuşa” demişler. Bizimkisi konuşmak yerine daha farklı kaynakları kullanarak iletişime geçmek. Telefon açmayı çoktan unuttuk, tüm derdimizi, merakımızı üç dört beş satırla anlatıyoruz. İşin kötü yanı, o bile bazen fazla geliyor bize. Emojiler ne güne duruyor? Şimdi söyleyin böyle bir ortamda dil ne kadar gelişir, insan kendini ne kadar ifade edebilir? Sonuçta robottan bir farkımız kalmaz.

Örf ve adetler, gelenekler, inançlar, sevgi ve saygı, bu dünyada yitirdiğimiz diğer önemli değerler bence. Galiba önemli olan tıpkı Batı gibi teknolojinin iyi yanlarını almak.

Musty Azad 5309
Cevap bırakın