Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Fazileti Nedir?

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Fazileti Nedir?

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Fazileti Nedir? Kadir Gecesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Sohbetedersin.com olarak bugün tüm İslam aleminin önemli  bir gecesi olan Kadir Gecesinden bahsedeceğiz.

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Fazileti Nedir?

Bu soruların cevaplarına değinelim. Bugün, İslam dininin kutsal kitabı Kur’an’ı Kerim’de müjdelenen Kadir gecesi. İslam dini için bin aydan daha hayırlı olarak anılan Ramazan ayının içinde çok önemli bir anlamı olan Kadir Gecesi; Kur’an-ı Kerim’ in Hz.Muhammet’e indirilmeye başlandığı gece olarak Müslümanlarca çok kutsal sayılan, ramazan ayının 27. gecesidir.

“Bin aydan daha hayırlı olan gece” olarak adlandırılan bu mübarek günün önemi tüm İslam dünyası tarafından biliniyor.

Peki bu kutsal gecenin önemi ve fazileti nedir? Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan özelliklerin başında, Allah’ın kullarına merhametinin en büyük göstergesi olarak indirilen ve insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir.

Rabbimizin, “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” ayetiyle bildirdiği  üzere bu gece, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Kur’an-ı Kerim’le, başta Rabbimiz olmak üzere kendimizle, çevremizle ve bütün kâinatla ilişkilerimizi gözden geçirmek  adalet, merhamet ve güzel ahlak üzere yeniden düzenlemek için önemli bir fırsattır.

Kadir Gecesi Nedir?

Sohbet odaları olarak biz de islami odamız da bu konuları oldukça paylaşıyoruz. Bu mübarek gece de yine ücretsiz sohbet sitemiz de elimizden geldiğince dini sohbet adı altın da Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Fazileti Nedir? gibi konuları geniş özet şeklin de sohbetimize dahil edeceğiz

Bu mübarek gece, Yüce Allah’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kuran’ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı,sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği faziletli bir gecedir. Peki  Kadir Gecesinde yapılacak ibadetler nelerdir? Kadir gecesini namaz kılarak,

Kur’an-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek , bolca dua ederek, salat-u selam getirerek, hamd ederek, şükür halinde bulunarak ve Allah’ı çokça zikrederek değerlendirilebiliriz.

Ümit ederiz ki bu bin aydan daha hayırlı olan gecede, zor günler geçirdiğimiz fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde yeniden güzelliklere vesile olur. Kadir Gecemiz mübarek olsun.

Musty Azad 748
1 Yorumlar
SohbetEdersin.Com – Sohbet, Chat, Mobil SohbetNerede O Eski Bayramlar - SohbetEdersin.Com - Sohbet, Chat, Mobil Sohbet

[…] bugün düşününce bu örf ve adetleri nispeten görebildiğim için şanslı sayıyorum kendimi. Bayram için alınan bayramlıklar, ziyarete gidilen büyükler, ceplere konulan harçlıklar… Ne […]

Cevap bırakın